تزریق بوتاکس

بر اساس آمارهای جهانی یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که برای جوان‌سازی پوست و رفع چین و چروک‌ها استفاده می‌شود «تزریق بوتاکس» است. سابقه این روش به ۵۰ سال پیش باز می‌گردد. بوتاکس روشی است که از آن برای از بین بردن خطوط پوست استفاده می‌شود. این فرایند یکی از روش‌های کم تهاجمی برای جوان‌سازی پوست است. در ادامه این محتوا همراه ما باشید تا در خصوص بوتاکس و کاربرد آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

تزریق بوتاکس

حرکت عضلات دلیل اصلی چین و چروک‌های صورت است. بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که از آن برای فلج کردن عضلات استفاده می‌شود. این فرآیند باعث رفع چین و چروک‌های پوست خواهد شد. بوتاکس از سم بوتولینیوم نوع A به دست می‌آید و عضلات را به صورت موقت فلج می‌کند. افزایش سن باعث افزایش خطوط چروک می‌شود. این خطوط در ناحیه پیشانی، دور چشم و خط اخم بیشتر به چشم می‌خورد. درمان به‌موقع باعث می‌شود افراد چهره‌ای جذاب‌تر و شاداب‌تر داشته باشند. کاربردهای بوتاکس زیاد است. در ادامه به تفکیک هر کدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

    کاربردهای زیبایی بوتاکس

 1. از بین بردن خط اخم
 2. رفع چین و چروک‌های اطراف چشم
 3. محو کردن خطوط افقی در پیشانی
 4. رفع چین و چروک‌های گردن
 5. بالا بردن نوک بینی یا گوشه‌های لب
 6. بهبود بخشیدن به حالت ابرو یا چهره
 7. مناسب برای افرادی که هنگام خندیدن بیش از حد لثه آن‌ها دیده می‌شود.

    کاربردهای درمانی بوتاکس

 1. رفع تعریق بیش از اندازه
 2. میگرن‌های مزمن
 3. پرش عضلات چشم یا پریدن پلک
 4. درمان بعضی از اختلال‌های عصبی از جمله فلج مغزی
 5. مناسب برای مثانه‌های بیش فعال یا پرکار
 6. درمان گرفتگی عضلات گردن
 7. پتوز یا افتادگی پلک
 8. کوچک کردن و تحلیل عضلات ساق پا
 9. درمان کمر درد
 10. درمان برخی از اختلالات مانند لوچی و تنبلی چشم
 11. رفع گوشت اضافه

بررسی مکانیسم تزریق بوتاکس

اعصاب به ماهیچه‌های بدن دستور می‌دهد تا فعالیت‌های خود را انجام دهند. این فرمان به واسطه یک ماده شیمیایی به نام «استیل کولین» انجام می‌شود. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری می‌کند به عبارت دیگر به‌طور موقت عصب‌های آن ماهیچه را قطع می‌کند. هنگامی که یک عضله منقبض نشود، ضعیف شده و به تدریج باعث صاف شدن چین و چروک‌ها می‌شود. این تأثیر تا ۲ الی ۶ ماه ماندگار است. بعد از این بازه زمانی استیل کولین مجدداً ترشح شده و حرکت عضلات آغاز می‌شود. بوتاکس بعد از ۱۰ روز قابل دیدن است و نتیجه این درمان با توجه به نحوه کار پزشک متغیر خواهد بود. افرادی که از بوتاکس استفاده می‌کنند در ماه‌های اول به‌خوبی تأثیرات این روش را می‌بینند. با گذشت زمان و فعالیت ماهیچه‌ها از تأثیر بوتاکس کاسته می‌شود.

ماندگاری بوتاکس

همه افراد دوست دارند صورتی داشته باشند که عضلات آن به خوبی حرکت کند. حرکت عضلات صورت باعث می‌شود احساسات افراد به خوبی نشان داده شود؛ به‌عنوان مثال همه افراد دوست دارند هنگامی که می‌خندند صورت آن‌ها این خنده را نشان دهد. اگر ماندگاری بوتاکس همیشگی باشد هیچ‌گاه افراد از این روش استفاده نخواهند کرد؛ زیرا عضلات صورت آن‌ها برای همیشه بی‌حرکت خواهد ماند. بعد از ۲ تا ۶ ماه به تدریج تأثیرات بوتاکس کاهش پیدا کرده و عضلات صورت حرکت خود را آغاز می‌کنند.

بررسی کاربردهای بوتاکس در نواحی مختلف

همان طور که اشاره کردیم از بوتاکس می‌توان برای درمان یا زیبایی نواحی مختلف بدن انسان استفاده کرد. هزینه تزریق بوتاکس با توجه به تعداد دفعات، ناحیه مد نظر یا میزان تزریق متغیر است.

بوتاکس کف دست

افرادی که دچار تعریق‌های بیش از حد در نواحی کف دست یا کف پا می‌شوند، می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند. شدت این تعریق گاهی اوقات به حدی زیاد است که افراد برخی از کارهای معمولی مانند نوشتن را نمی‌توانند انجام دهند. در این روش درمانی متخصصان در مناطقی که بیش از حد تعریق می‌کند، تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند. این روش از شدت تعریق تا حد زیادی می‌کاهد. برای این درمان یک بازه ۶ تا ۹ ماهه لازم است؛ تا افراد شاهد بهبودی کامل باشند. افرادی که دچار این مشکل هستند باید در ابتدا با یک پزشک متخصص مشورت کنند.

بوتاکس زیر بغل

تعریق در این ناحیه گاهی اوقات به حدی است که افراد چکه شدن آب از زیر بغل خود را می‌بینند. چنین افرادی در فصل زمستان هم این مشکل را دارند. معمولاً عوامل محیطی در این فرایند تأثیری ندارد و این تعریق به دلایل ژنتیکی اتفاق می‌افتد. تزریق بوتاکس در زیر بغل، عصب‌های این ناحیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً بعد از ۶ الی ۱۲ ماه تأثیر بوتاکس قابل دیدن است. با توجه به خطرات و عوارضی که این شیوه از درمان دارد، بهتر است افراد با یک پزشک متخصص مشورت کرده و در صورت لازم این کار را انجام دهند.

بالا بردن ابروها با استفاده از بوتاکس

زمانی که سن افراد افزایش پیدا می‌کند به تدریج نشانه‌های پیری در ظاهر آن‌ها دیده می‌شود. پایین آمدن ابروها و شل شدن پوست صورت یکی از این عوامل است. پایین آمدن ابرو باعث پوشانده شدن پلک بالای چشم می‌شود و ظاهر افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای سفت‌تر کردن عضلات این قسمت می‌توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد. این روش باعث بالاتر رفتن ابروها و جوان‌تر شدن چهره افراد می‌شود.

استفاده از بوتاکس در ناحیه پیشانی

پرکاربردترین روش بوتاکس استفاده از آن در ناحیه پیشانی است. این روش باعث عدم حرکت ماهیچه‌های پیشانی یا تحرک کم‌تر آن‌ها می‌شود. تزریق بوتاکس در این ناحیه نسبت به روش‌های دیگر عوارض کم‌تری دارد و چین و چروک‌های پیشانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

خطرات و عوارض بوتاکس

این شیوه درمانی بدون خطر و عوارض نیست! توصیه می‌شود افراد تا جای ممکن از این روش استفاده نکنند یا زیر نظر پزشکان متخصص این کار را انجام دهند. قبل از انجام بوتاکس پزشک خود را در جریان مشکلات جسمانی یا بیماری‌هایی که دارید، بگذارید. افرادی که قصد استفاده از این شیوه درمانی را دارند باید از برندهای معتبر بوتاکس استفاده کنند. تزریق بوتاکس در برخی از نواحی مانند کناره چشم و پیشانی عوارض کم‌تری دارد. برخی از عوارض بوتاکس عبارت است از درد در ناحیه مدنظر، سوزش، تعریق در برخی از نواحی به‌جز زیر بغل، کوفتگی یا التهاب.

خلاصه و نتیجه گیری

پروتزها انواع مختلفی دارند. برای زیبایی صورت و بدن می‌توان از پروتز سینه، باسن، چانه، لب و بینی استفاده کرد. افرادی که به طور طبیعی و مادرزادی در اندام خود نواقصی دارند، به دلیل برخی از بیماری‌ها مانند سرطان دچار مشکلاتی در ظاهر خود شده‌اند، دارای نقایص ژنتیکی هستند یا به دلیل تصادف ظاهر آن‌ها دچار مشکل شده می‌توانند از پروتز استفاده کنند. بهبود ظاهر سینه‌ها، تقارن سینه‌ها و بازگرداندن حجم ازدست‌رفته مهم‌ترین مزیت پروتز سینه است. هر پروتزی مزایا، معایب و عوارض مخصوص به خود را دارد. افراد می‌توانند با آگاهی کامل دراین‌خصوص، بین ۱۸ تا ۶۰ سالگی از این جراحی زیبایی استفاده کنند.

سایر خدمات ما