پروتز سینه

عوامل متعددی مانند بیماری، تصادف، رشد کم استخوان‌ها یا نقص‌های فیزیکی افراد را ترغیب می‌کند از جراحی‌های پروتز استفاده کنند. یکی از عوامل تأثیرگذار در افزایش حس اعتمادبه‌نفس و جذابیت خانم‌ها «سینه‌های خوش فرم و بزرگ» است. عوامل متعددی باعث عدم تقارن یا افتادگی سینه‌ها می‌شود. در این شرایط «پروتز سینه» راه حل سریعی خواهد بود. در ادامه مقاله قصد داریم در خصوص انواع پروتز و عوارض آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

پروتز سینه

برای تغییر اندازه و شکل سینه، افزایش حجم آن، ایجاد تقارن یا بازسازی مجدد می‌توان از عمل پروتز سینه استفاده کرد. عوامل مختلفی باعث می‌شود خانم‌ها از فرم و اندازه سینه‌های خود ناراضی باشند به‌عنوان‌مثال:

    سینه‌ها بعد از شیردهی و بارداری، فرم طبیعی خود را از دست می‌دهند و حالت افتاده‌ای پیدا می‌کنند.

    برخی از خانم‌ها به طور طبیعی سینه‌های کوچکی دارند.

    اضافه‌وزن باعث ازبین‌رفتن بافت‌های چربی سینه و حالت افتاده آن‌ها می‌شود.

    برخی از بیماری‌ها مانند سرطان سینه باعث می‌شود افراد قسمتی از سینه یا تمام آن را بردارند.

در عمل پروتز سینه از یک ماده انعطاف‌پذیر و سیلیکونی به شکل اشکی یا دایره‌ای استفاده می‌شود. جراح متخصص با ایجاد برش کوچکی در پوست سینه، پروتز را درون محل مشخص شده قرار می‌دهد. سایز سینه‌ها باتوجه‌به نظر جراح و بیمار متفاوت خواهد بود. برای انجام پروتز سینه می‌توان از روش روی عضله یا زیر عضله استفاده کرد. پروتزها دارای جنس سیلیکونی، سالینی یا ثابت هستند. باتوجه‌به کیفیت و جنس پروتز، ماندگاری آن بین ۷ تا ۱۲ سال متغیر هست. برخی از پروتزها مادام‌العمر بوده یا تا ۲۰ سال ماندگار هستند. تحرک افراد در عمر پروتزها تأثیرگذار است. توصیه می‌شود افرادی که از پروتز استفاده می‌کنند هر چند سال یک‌بار توسط جراح متخصص معاینه شوند تا در صورت لزوم کار تعویض انجام شود. این عمل به چهار مرحله زیر تقسیم می‌شود:

    مشاوره با پزشک متخصص

    بررسی کامل بیمار توسط پزشک

    انتخاب تکنیک جراحی

    آگاهی در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل

انواع دیگر پروتز

پروتز گونه

افراد زیادی از برجستگی گونه‌های خود راضی نیستند یا به دلیل یکدست نبودن گونه‌های خود احساس ناراحتی و کمبود اعتمادبه‌نفس دارند. یکی از روش‌هایی که می‌توان برای افزایش حجم گونه از آن استفاده کرد «پروتز گونه» است. پروتز گونه به سه نوع زیر تقسیم می‌شود:

    پروتز زیرگونه‌ای: افرادی که گونه‌های افتاده و لاغری دارند، می‌توانند از این شیوه استفاده کنند. پروتز زیرگونه‌ای شکل گونه‌ها را پرتر نشان می‌دهد.

    پروتز گونه‌ای: پروتز گونه در استخوان گونه گذاشته شده و باعث برجستگی بیشتر گونه‌ها می‌شود.

    پروتز ترکیبی: برای بهبود وضعیت گونه و استخوان گونه می‌توان از پروتز ترکیبی استفاده کرد.

پروتز گونه در استخوان و زیر پوست جای می‌گیرد. این پروتز به‌وسیله پیچ محکم شده و در جای خود ثابت می‌شود. این جراحی پروتز گونه معمولاً به شیوه سرپایی انجام شده و چند ساعت زمان می‌برد.

پروتز باسن

برای بزرگ‌تر کردن و تغییر فرم باسن می‌توان از «پروتز باسن» استفاده کرد. جراحان متخصص در چین‌های طبیعی باسن برش‌هایی را ایجاد می‌کنند؛ سپس پروتز سیلیکونی و فرم داده شده را از طریق برش‌های ایجاد شده در بالای استخوان لگن یا زیر عضلات باسن قرار داده و برش‌ها را بخیه می‌زنند. این روش برای افرادی که ظاهر باسن آن‌ها صاف و کوچک است یا افرادی که از پرچربی بودن ناحیه باسن خود ناراضی هستند انتخاب خوبی خواهد بود. از معایب این جراحی می‌توان به حرکت پروتز و عدم تقارن آن اشاره کرد.

پروتز لب

افزایش سن باعث می‌شود لب‌ها نازک‌تر شوند؛ این امر به دلیل تولید کم‌تر کلاژن است. به افرادی که ذاتاً لب آن‌ها نازک است یا به دلیل افزایش سن لب‌های نازکی دارند «پروتز لب» توصیه می‌شود.

پروتز بینی

یکی از روش‌های کاربردی برای صاف و یک‌دست کردن بینی «پروتز بینی» است. این روش در یک زمان کوتاه، دوران نقاهت کم و عوارض محدود به افراد کمک می‌کند تا برجستگی‌های روی بینی، مشکلات اطراف بینی، افتادگی نوک بینی، تورفتگی بینی و فرم کلی بینی را درمان کنند.

پروتز چانه

برای مخفی کردن غبغب، افزایش جلوآمدگی ناحیه چانه، عریض کردن چانه، رفع فرورفتگی عضلات چانه یا هماهنگی و تناسب چانه با کل صورت می‌توان از پروتز استفاده کرد. افرادی که بینی برجسته، چانه عقب‌رفته، گردن گوشتی، غبغب گوشتی، چانه مربعی یا تیز دارند کاندیدای مناسبی برای این جراحی خواهند بود. برای پروتز چانه می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد:

    برش داخل دهان: جراح با استفاده از این روش عمل پروتز را انجام می‌دهد. در این شیوه جای‌گذاری پروتز کمی دشوار بوده و به دلیل رطوبت داخل دهان احتمال بروز عفونت وجود دارد.

    برش خارجی: در برش خارجی جای‌گذاری پروتز آسان بوده و احتمال عفونت کم‌تر است. یکی از معایب این روش «دیده‌شدن جای برش» است.

اقدامات لازم قبل از جراحی پروتز سینه

    پزشک موظف است وضعیت سلامتی و جسمانی بیمار را به طور کامل ارزیابی کند.

    جراح باید سینه بیمار را از لحاظ کیفیت پوست، اندازه هاله‌های قهوه‌ای رنگ و محل قرارگیری نوک سینه بررسی کند.

    پزشک باید با بیمار در خصوص عوارض احتمالی، خطرات و نتایج جراحی کاملاً صحبت کند.

    مشاوره‌های پیش از جراحی، زمان مناسبی هست تا بیمار تمام سؤالات خود را از پزشک بپرسد؛ این امر کمک می‌کند بیمار، جراحی بدون استرسی داشته باشد.

آشنایی با مزایا و معایب پروتز سینه

مهم‌ترین مزیت‌های پروتز سینه بهبود ظاهر سینه‌ها، بازگرداندن حجم ازدست‌رفته و تقارن سینه‌ها نسبت به یکدیگر است. برای انجام عمل پروتز محدودیت سنی وجود ندارد و افراد می‌توانند در بازه ۱۸ تا ۶۰ سالگی از این جراحی استفاده کنند. توصیه می‌شود افراد قبل از جراحی در خصوص نوع پروتز مدنظر و عوارض آن به‌خوبی تحقیق کنند. هزینه پروتز باتوجه‌به تجهیزات بیمارستان، تخصص جراح، هزینه بیهوشی، داروهای تجویز شده، تست‌ها و آزمایش‌های لازم و دستمزد جراح متغیر خواهد بود. برخی از عوارض پروتز سینه عبارت است از:

    عفونت

    خونریزی

    خطرات بیهوشی

    لخته‌های خونی

    تجمع مایع در اطراف ناحیه پروتز شده

    چین‌خوردگی پوست بدن روی پروتز

    ظاهر غیرقابل‌قبول پروتز

    پارگی یا نشت جداره پروتز

    احتمال نیاز به پروتز مجدد

    این پروتز و مادام‌العمر نیست و احتمالاً افراد در سال‌های آینده باید پروتز خود را تعویض کنند.

خلاصه و نتیجه گیری

پروتزها انواع مختلفی دارند. برای زیبایی صورت و بدن می‌توان از پروتز سینه، باسن، چانه، لب و بینی استفاده کرد. افرادی که به طور طبیعی و مادرزادی در اندام خود نواقصی دارند، به دلیل برخی از بیماری‌ها مانند سرطان دچار مشکلاتی در ظاهر خود شده‌اند، دارای نقایص ژنتیکی هستند یا به دلیل تصادف ظاهر آن‌ها دچار مشکل شده می‌توانند از پروتز استفاده کنند. بهبود ظاهر سینه‌ها، تقارن سینه‌ها و بازگرداندن حجم ازدست‌رفته مهم‌ترین مزیت پروتز سینه است. هر پروتزی مزایا، معایب و عوارض مخصوص به خود را دارد. افراد می‌توانند با آگاهی کامل دراین‌خصوص، بین ۱۸ تا ۶۰ سالگی از این جراحی زیبایی استفاده کنند.

سایر خدمات ما